Video

Výber jazyka

SlovakEnglishGermanPolish

Prihlásenie


Zabudli ste heslo?

Štatistiky

Návštevníkov: 449848

Štatistiky pre www.saris.eu.sk

TOPlist
TOPlist

Zaujímavé odkazy

Inteligentné webové stránky a redakčný systém pre obce

Slovakia regions

Panoramaticke mapy

Šport
Z   HISTÓRIE   FUTBALU   OBCE   BREZNICA

Futbalu patrí v celosvetovom meradle honor športu s najmasovejšou hráčskou a fanúšikovskou základňou. Futbal ako hra prináša so sebou mnoho pútavých momentov, ktoré dvíhajú ľudí na štadiónoch po celom svete zo sedadiel.

Nemálo interesantných situácií priniesla so sebou aj história futbalu v Breznici. V tomto smere si určite už len najstarší pamätníci budú pamätať na skutočnosť, keď do roku 1949 sa na stretnutia chodilo pešo, na bicykloch a k vzdialenejším súperom koňským povozom. Hlavnými kočišmi boli „Buči-bači“ a báči Bodnár. Za zmienku určite stojí aj zápas z toho istého roku z turnaja v Slovenskej Kajni. Jedno zo stretnutí sa hralo za vyčíňania búrky. Lopty sa zmocnil breznický hráč Sipčo a smeroval s ňou na súperovu bránu. V tom  udrel taký hrom, že brankár z brány ušiel a Sipčovi neostávalo nič iné ako skórovať. Vzápätí však z ihriska „zdupkali“ aj ostatní hráči, takže ani stretnutie a ani turnaj nakoniec pre búrku nedohrali. V tom čase mali viacerí hráči problém tiež s výkladom futbalových pravidiel a na základe toho vznikali rôzne, z nášho pohľadu, komické situácie. Stalo sa napr., že hráč, ktorý nastrelil horné brvno, cez prestávku svojmu kmotrovi celkom vážne povedal: „Kume, keď ne derevo, ta namojdušu gól“.
Prvá vlna nových pomerov v breznickom futbale nastala v rokoch 1948 – 1951, kedy sa pri organizovaní športu v obci vo veľkej miere pomáhala súkromná firma VAP, ktorá prevádzala v Breznici stavebnú obnovu vojnou zničených domov. Firma futbalistom poskytovala materiálnu pomoc a neskôr aj dopravný prostriedok – nákladné auto. Navyše niektorí zamestnanci posilnili aj mužstvo. Prvé futbalové mužstvo tvorili brankár Michal Pisák a hráči Ladislav Žakovič, Jozef Žakovič, Ján Kucuk, Štefan Pšeničný, Ján Kuriľák, Andrej Bagloš, Jozef Miľo, Štefan Gonos, Karol Tichý, Michal Novotňák, Michal Brendza a Andrej Magaň. Neskôr sa do mužstva začala vlievať nová krv. Z mladšej sa postupne pridali Ján Ripčák, František Štempec, Jozef Petruška, Jozef Hama, Michal Kuriľák, Michal Babjak, Ján Krovický, Michal Manduľa, Michal Rybčák, Štefan Hurný... Väčšina z tejto mladšej generácie hrala už v dlhodobej organizovanej súťaži okresu Stropkov. Peknú úspech dosiahli Brezničania v roku 1957, keď vyhrali okresné majstrovstvo a postúpili do medzi okresnej súťaže vytvorenej z vtedajších okresov Stropkov, Svidník, Bardejov a Giraltovce. Táto súťaž sa však ukázala byť pre Breznicu veľmi nákladnou a pohltila veľkú časť finančných prostriedkov TJ. Finančné ťažkosti a a predovšetkým neserióznosť riadiaceho orgánu v Bardejove, dohnali futbalistov Breznice k rezignácii a k rozhodnutiu na jednu sezónu s futbalom prestať, hoci po technickej a fyzickej stránke by túto súťaž zvládli. Po krátkej prestávke v roku 1959 sa Breznica opäť vrátila na futbalovú mapu v III. triede. V ročníku 1961/62 sa mužstvo prebojovalo do II. triedy už nového oveľa väčšieho okresu Bardejov.  

K veľkému obratu v činnosti TJ došlo v roku 1962, kedy telovýchovnej jednote podáva pomocnú ruku miestne JRD a TJ Sokol-Ondava sa premenoval na TJ Družstevník Breznica.

Určite zaujímavú sezónu absolvovalo mužstvo v sezóne 1972/1973. Pri svojej druhej účasti v I. B triede Breznica opäť po roku, rovnako ako v prvom prípade, vypadla, ale sled udalostí, ktorý tomu predchádzal, sa nevidí každý deň. Po jesennej časti skončilo mužstvo na 4. mieste s dvojbodovou stratou na lídra. Prvý jarný zápas hrali Brezničania práve na pôde vedúceho celku a na svoje konto si pripísali cenné víťazstvo. O týždeň neskôr však na domácom trávniku však ďalšom kole iba remizovali a po dvoch prehrách za sebou , začali hráči strácať záujem a chuť do hry.
Na ďalšie zápasy nastupovali bez optimizmu, len preto, aby stretnutia odohrali. V tabuľke sa to prejavilo pádom na predposledné miesto a vypadnutím zo súťaže.

Neskôr hráči TJ Družstevník Breznica striedali lepšie chvíľky s horšími. Hoci sa prebojovali viackrát do vtedajšej I. triedy Šarišsko – Dukelskej, no dlhšie ako rok sa tam neudržali. V rokoch 1987 – 1989 nastal v TJ Družstevník Breznica veľký útlm a družstvo dospelých vypadlo až do III triedy - najnižšej  v okrese. V roku 1990 nastali vo vedení TJ Družstevník zmeny a to keď za sa predsedu  TJ bol zvolený Karol Brendza  a za tajomníka TJ Slavomír Brendza. Mužstvo sa začína konsolidovať. Do TJ prichádzajú nový sponzori  čo sa prejavuje aj v tom, že družstvo dospelých  postúpilo do II. triedy a hneď o rok do I triedy  neskôr premenovanej na piatu ligu. 

V súčasnosti pôsobia hráči  TJ Družstevník Breznica od ročníka  2002/2003 v  IV. lige VsFZ skupina Sever.  Žiacke a dorastenecké družstva hrajú v OM OOFZ Svidník.
http://www.futbalvsfz.sk/sutaze/sezona-2009-2010/dospeli/4.liga-sever-dospeli
 

Meniny oslavuje

Sobota, 19. január 2019

Dnes má meniny Drahomíra
Zajtra má meniny Dalibor

Anketa

Čo je na Šariši najkrajšie?
 

Predpoveď počasia

Kurzy NBS

Kontextové odkazy

© 2019 Obec Breznica