Video

Výber jazyka

SlovakEnglishGermanPolish

Prihlásenie


Zabudli ste heslo?

Štatistiky

Návštevníkov: 79370

Štatistiky pre www.saris.eu.sk

TOPlist
TOPlist

Zaujímavé odkazy

Inteligentné webové stránky a redakčný systém pre obce

Slovakia regions

Panoramaticke mapy

História
ImageO vývoji osídlenia a o obyvateľoch terajšieho katastra obce Kurima v dobách pred prvou písomnou správou z roku 1270 informuje archeologické bádanie. Doba, ktorá uplynula od prvej historickej správy o Kurime dodnes, je len zlomok času, v priebehu ktorého sa ľudská spoločnosť od svojich počiatkov rozvíjala a zdokonaľovala.

Prof. Dr.Vojtech Budinský – Krička, DrSc,  významný slovenský archeológ, objavil na rozhraní kurimského a kožianského chotára v miestach Blatného vrchu najmenej 18 mohylových násypov. Ešte v tom istom roku päť z nich podrobne preskúmal a zistil, že mohyly nenavŕšili Slovania, ale že ide o mohyly staršie o tri tisícročia, ktoré pochádzajú z neskorej doby kamennej. ImageIšlo o epochálny objav najstarších pohrebov pod mohylami na Slovensku. Veľkou podstatnou zmenou vo vývoji ľudstva bolo objavenie pestovania kultúrnych rastlín, najmä obilia a strukovín, ako i krotenia a chovu zvierat, na počiatku mladšej doby kamennej (neolitu). Z tohto obdobia sa našli nástroje a iné predmety z rôznych materiálov, ktoré umožňujú rekonštrukciu technológie výroby nástrojov a ich používanie pri práci. Kurima a jej okolie bola údolím Tople spojená s Východoslovenskou nížinou, na ktorej prví roľníci zakladali Imagepolia a osady už asi v priebehu 6. tisícročia pred Kr. Po tejto azda len epizodickej prítomnosti prvých roľníkov a chovateľov v blízkom susedstve Kurimy v nasledujúcom období archeologické pramene nedokladujú počas ďalších rokov žiadnu ľudskú aktivitu. Z doby železnej, trvajúcej od 8. storočia pred Kr. po dobu okolo zlomu letopočtu, nie je zatiaľ osídlenie známe, no pochádza odtiaľ unikátna zlatá minca, ktorá sa našla v r. 1958 na návrší zvanom Stražná. Ide o zlatý statér typu Niké. Je to dosť verná napodobenina statára Alexandra Veľkého. Na prednej strane je hlava bohyne Palas Atény, na zadnej strane mince je okrídlená postava bohyne Niké s vavrínovým vencom v pravici. Je to jediná minca tohto typu na Slovensku.

17. mája 1270 nastúpil na uhorský trón jeden z posledných Arpádovcov – Štefan V. Kráľovskú korunu nezískal ľahko. Na ceste k trónu musel viesť ťažké boje s domácimi rivalmi a s otcom Belom IV. Vládcovské chúťky Štefana V. nakoniec vyriešila smrť Belu IV. ImageZa svoje úspechy sa Štefan V. po korunovácií štedro odmenil kráľovskými titulmi, funkciami pri kráľovskom dvore, no hlavne majetkami (donáciami). Krátko po nastúpení na trón obdaroval Jána Tročanyho, syna Nezarudovho, zvaného Kyrtés.  V donačnej (darovacej) listine je napísané, že mu dáva zem Tročany až po „kurimské pole“. Je to prvá písomná zmienka o Kurime. Nedá sa jednoznačne povedať, či označenie „kurimské pole“ sa týka konkrétnej obyvateľskej usadlosti alebo iba územia, ktoré sa podľa vonkajších príznakov mohlo charakterizovať ako zem, na ktorej sa „kúri“.

ImageNázov „Kurima“ dnešní etymológovia odvodzujú od slova „kúriť“, tzn. „páliť“ napr. lesné porasty, pálenie dreveného uhlia a pod. Je isté, že túto činnosť vykonávali ľudia. Môžeme teda povedať, že už v roku 1270 žili na území dnešnej Kurimy ľudia zaoberajúci sa jednoduchými lesnými prácami, ktorí na vypaľovaných územiach, najmä na ľavom brehu Tople zavádzali jednoduché formy roľníckeho hospodárstva. Zemepisné vymedzenie vyššie spomenutej donácie v nás vyvoláva ešte jednu otázku: prečo sa darované územie končí „pri kurimskom poli“? Pravdepodobne preto, že Kurima vtedy už patrila inému pánovi. To ďalej znamená, že prvá písomná zmienka o Kurime nie je totožná s časom jej vzniku. Ten treba posunúť do minulosti ešte najmenej o pol storočia, teda do obdobia pred vznikom Makovického panstva.
 

Meniny oslavuje

Streda, 16. január 2019

Dnes má meniny Kristína
Zajtra má meniny Nataša

Anketa

Čo je na Šariši najkrajšie?
 

Predpoveď počasia

Kurzy NBS

Kontextové odkazy

© 2019 Obec Kurima