Video

Výber jazyka

SlovakEnglishGermanPolish

Prihlásenie


Zabudli ste heslo?

Štatistiky

Návštevníkov: 79355

Štatistiky pre www.saris.eu.sk

TOPlist
TOPlist

Zaujímavé odkazy

Inteligentné webové stránky a redakčný systém pre obce

Slovakia regions

Panoramaticke mapy

Pamiatky
Kostol sv. Michala Archanjela
Image
Fakty týkajúce sa výstavby kurimského kostola nie sú známe. Niektoré architektonické prvky ho začleňujú do 14. storočia. Pri poslednej renovácií sa našli stopy nástenných malieb gotického pôvodu. O starobylosti a významu kostola svedčí aj plastika Piety. Kostol v Kurime svojou rozlohou a architektonickým poňatím bol na svoju dobu honosnou, priestrannou svätyňou so zvýšenou drevenou vežou (zvonicou) – v Makovickom panstve prvou stavbou tohto druhu. Kostol bol znakom miestnej prosperity a stability v hmotnom i duchovnom zmysle.
 
 
 
 
Baroková kaplnka
Image
Koncom 17. storočia  sa vlastníkmi „kurimskej“ časti Makovického panstva stali Szirmayovci -  potomci uhorského šľachtického rodu. Szirmayovci sa starali nielen o zveľaďovanie svojho, ale azda i obecného prostredia. Na kopci východne od centra Kurimy v roku 1703 postavili barokovú kaplnku rotundového pôdorysu, ktorá mala byť pravdepodobne rodinnou kryptou kurimských Szirmayovcov. V kaplnke je pochovaná grófka Karolína Szirmayová. Na náhrobnom kameni je latinský nápis: „Sub hoc signo Fidei requescunt cineres Carolinae Comitifsae condam Szirmay de Szirma Bessenyo natae 11. Maji 1802 de Comitibus Volkenstein Trostburg denatce 8 Dec. 1849“. (Preklad: Pod týmto znamením Viery odpočíva popol Caroliny, grófky, rodenej Szirmay de Szirma Bessenyo, narodenej 11. mája 1802 v župe Volkenstein Trotsburg – zomrelej 8. dec. 1849.)

Kaštieľ
Image
Vo východnej časti majera, na mieste, ktoré je v urbári Makovického panstva označené ako „biely dom“, si na začiatku 19. storočia postavili reprezentačný klasicistický kaštieľ. Pietny vzťah k predkom Szirmayovského rodu vyjadrili súborom nástenných portrétov, namaľovaných na strope centrálnej miestnosti (haly) kaštieľa.
 

Meniny oslavuje

Streda, 16. január 2019

Dnes má meniny Kristína
Zajtra má meniny Nataša

Anketa

Čo je na Šariši najkrajšie?
 

Predpoveď počasia

Kurzy NBS

Kontextové odkazy

© 2019 Obec Kurima