Video

Výber jazyka

SlovakEnglishGermanPolish

Prihlásenie


Zabudli ste heslo?

Štatistiky

Návštevníkov: 79356

Štatistiky pre www.saris.eu.sk

TOPlist
TOPlist

Zaujímavé odkazy

Inteligentné webové stránky a redakčný systém pre obce

Slovakia regions

Panoramaticke mapy

Súčasnosť
ImageObec Kurima sa nachádza juhovýchodne od okresného mesta Bardejov v severovýchodnej časti Prešovského kraja na východe Slovenskej republiky. Dnes v obci žije 1090 obyvateľov. Obcou vedie cesta III. triedy, ktorá spája mesta Bardejov a Giraltovce. Obec Kurima je sídlom Matričného úradu pre matričný obvod Kurima, do ktorého pôsobnosti patria obce: Kučín, Nemcovce, Porúbka, Kožany, Dubinné, Poliakovce, Šašová, Ortuťová, Lipová.  Z celkového  počtu obyvateľov je 94 % rímskokatolíckeho vierovyznania.. V obci sa nachádza rímskokatolícky kostol sv. Michala Archanjela.
 
V obci je dostupný predaj potravín, textilu, kvetov, drogérie, priemyselného tovaru, záhradkárskych potrieb, stolárstvo, požičovne šiat. Občania môžu využívať služby kaderníka, pošty, lekárne a služby pohostinstva a reštaurácie. V obci sa nachádza zdravotné stredisko zabezpečujúce všeobecnú zdravotnú starostlivosť pre dospelých, ktoré zabezpečuje 1 praktický lekár pre dospelých, 1 pediater a 1 stomatológ. Obecná knižnica je na obecnom úrade , ktorá je prevádzkovaná denne do 16.00 hodine. Poskytuje občanom aj internetové služby. Vybavenosť služieb v obci dopĺňa požiarna zbrojnica a dom nádeje.
 
V obci je aktívny spevácka folklórna skupina Kurimjan a ochotnícke divadlo. V obci je 1 materská škola s celodennou prevádzkou. Zriaďovateľom základnej školy je obec Kurima, Základná škola má právnu subjektivitu. Škola je plne organizovaná, pracuje s I. aj s II. stupňom. Celá obec je plynofikovaná. V obci je centrálne zásobovanie pitnou vodou. Systém odpadových vôd je zabezpečený troma čističkami. Obec má kanalizáciu. Obec Kurima je spoločenstvom občanov, podnikateľov, občianskych a záujmových združení, ktorí chcú pre budúcu generáciu zabezpečiť lepšie životné podmienky podporou rozvoja podnikateľských aktivít s využitím domácich zdrojov.
 

Meniny oslavuje

Streda, 16. január 2019

Dnes má meniny Kristína
Zajtra má meniny Nataša

Anketa

Čo je na Šariši najkrajšie?
 

Predpoveď počasia

Kurzy NBS

Kontextové odkazy

© 2019 Obec Kurima