Výber jazyka

  • Slovak
  • English
  • German
  • Polish

Meniny oslavuje

Štvrtok, 21. február 2019

Dnes má meniny Eleonóra
Zajtra má meniny Etela

Prihlásenie






Zabudli ste heslo?

Štatistiky

Návštevníkov: 312938

Štatistiky pre www.saris.eu.sk

TOPlist
TOPlist

Zaujímavé odkazy

Inteligentné webové stránky a redakčný systém pre obce

Slovakia regions

Základné informácie

 

Pohľad na obec

Kontakty:

Obecný úrad Lipovce 92
082 36 Lipovce

Tel.: 051 758 17 87

       0948 302 891

Fax: 051 758 17 87

  • e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi, potrebujete mať zapnutý Javascript aby ste ju mohli vidieť.           
  • web: www.saris.eu.sk/lipovce/

 

Pozemkové spoločenstvo:

e-mail:   Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi, potrebujete mať zapnutý Javascript aby ste ju mohli vidieť.

mobil:    +421 904 798 357

 

 

Okres: Prešov

Mikroregión:

Prvá písomná zmienka: 1320

Nadmorská výška: 587 m.n.m.

Počet obyvateľov: 527
Výmera katastra: 2238 ha

Časti obce: Lipovce, Lačnov

Obce Lipovce a Lačnov, ktorých spoločná história sa začala písať v posledných rokoch, v dôsledku prudkého poklesu obyvateľstva v obci Lačnov, vznikli pravdepodobne v 13. storočí. Rozprestierajú sa v doline Lipovského potoka, na hranici pohorí Branisko a Šarišská vrchovina. Prvá písomná zmienka o Lipovciach pochádza z roku 1320. Sakrálnou dominantou v časti Lipovce je rímskokatolícky kostol zasvätený sv. Jurajovi postavený v roku 1663. Pôvodne gotický štýl bol pozmenený prestavbami na renesančný. Svätyňa pochádza z roku 1882. V Lačnove stojí gréckokatolícky kostol. Táto časť obce zaujme návštevníkov zachovanými zvykmi horského dedinského života. Mnohé obytné domy sú našimi kultúrnymi pamiatkami. Vďaka typickému podhorskému rázu obce sa v súčasnosti rozvíja cestovný ruch. V katastri obce, v oblasti potoka Lačnov, sa nachádza Štátna prírodná rezervácia Kamenná baba. Minerálna voda Salvator, ktorá tu vyviera, je známa aj za hranicami Slovenska. Chýr o jej liečivých účinkoch viedol k založeniu kúpeľov v polovici 17. storočia. K turistickým atrakciám v tejto oblasti radíme i sprístupnenú jaskyňa Zlá Džura. K významným rodákom dediny patrí Ján Andraščík, slovenský národný buditeľ. V obci má zriadenú pamätnú izbu. 
 

Anketa

Páči sa Vám stránka našej obce?
 

Predpoveď počasia

Kurzy NBS

Kontextové odkazy

© 2019 Obec Lipovce