Video

Výber jazyka

SlovakEnglishGermanPolish

Prihlásenie


Zabudli ste heslo?

Štatistiky

Návštevníkov: 160775

Štatistiky pre www.saris.eu.sk

TOPlist
TOPlist

Zaujímavé odkazy

Inteligentné webové stránky a redakčný systém pre obce

Slovakia regions

Panoramaticke mapy

História
ImagePrvú písomnú správu o Šašovej nájdeme v historických písomnostiach z archívu šľachtickej rodiny CUDAROVCOV, ktorá sídlila na hrade Makovica pri Zborove. Šašová bola založená na zákupnom práve na panstve Kurima. Kurimské panstvo, ktoré do roku 1352 patrilo Blažejovi a Jánovi de Fony (1327), dostali CUDAROVCI do vlastníctva od uhorského kráľa Ľudovíta I. V roku 1352. Týmto aktom sa stala obec Šašová majetkom Cudarovcov, majiteľov Makovíckého panstva.
V písomnej korešpondencii medzi Cudarovcami a radou mesta Bardejova, uloženej v Štátnom okresnom archíve v Bardejove, je zachovaných veľa zaujímavých údajov. Medzi množstvom záznamov o súdnych sporoch je aj záznam z 21. 10. 1366, v ktorom sa uvádza, že krajinský sudca Štefan Bubek prisúdil majetok kurimského panstva Petrovi Cudarovi, keď zamietol nároky Mikuláša a Jána Pereniovcov. Aj z ďalších archívnych materiálov vyplýva, že kurimské panstvo a s ním i obec Šašovú vlastnil Peter Cudar.
Dôvodom odovzdania kurimského panstva kráľom Ľudovítom I. do vlastníctva majiteľom Makovického panstva bolo to, že vtedajší majitelia kurimského panstva Blažej a Ján de Fony nemali potomkov. V roku 1414 kráľ Žigmund majetkové práva Cudarovcom potvrdil. Ako z uvedeného vyplýva, vznik obce je z toku 1352, nemáme však písomný doklad o tom, na ktorom mieste chotára obec vznikla. Podľa pamäti starých obyvateľov obce a podľa ústneho podania prenášaného z pokolenia na pokolenie, vznikalo pôvodné osídlenie v priestore chotára s názvom Široká lúka.
Pravdepodobnosť prvého osídlenia na spomínajnej lokalite by mohli dokazovať viaceré nepriame doklady: Podľa výpovedí pamätníkov sa po založení JRD v roku 1959 pri hlbokej orbe na tamojších pozemkoch nachádzali zvyšky z kamenných základov obydlí a z ohnísk i črepy z vypálenej keramiky a fajok. Na škodu veci neboli tieto nálezy ohlásené na príslušné miesta. Časť chotára, kde obec pravdepodobne vznikla, bola močaristá. Príčinou boli prítoky od vodných prameňov, ktoré sa spájali do jedného prúdu nazývaného Maletinec. Tento potôčik je ľavobrežným prítokom potoka Cerninka. Tvorí deliacu čiaru medzi chotárom obcí Šašová, Kurima a Dubinné.
Na zamokrených pozemkoch rástla Palka širokolistá (TYPHA LATIFOLIA), ľudovo nazývaná šašina.V menšom množstve možno nájsť takýto porast aj dnes v lokalite nazývanej Dolina. Obrábaním pôdy a odvodňovaním sa zamokrená pôda vysušovala a porast šašiny sa postupne strácal. Ako prevdepodobný možno pripustiť názor, že práve porast šašiny je pôvodom vzniku názvu obce. Na porovnanie uvedieme doložené názvy obce:
1352 SASOW, 1414 SASAUITHA, 1773 SASSOWA, 1920 ŠAŠOVÁ
 

Meniny oslavuje

Pondelok, 25. marec 2019

Dnes má meniny Marián
Zajtra má meniny Emanuel

Anketa

Čo je na Šariši najkrajšie?
 

Predpoveď počasia

Kurzy NBS

Kontextové odkazy

© 2019 Obec Šašová